Mi rejlik a titokzatos rakomány mögött? Egy orosz műhold szabadjára engedett valamit, ami felkeltette a kíváncsiságot és a találgatásokat. Milyen titkokat hordozhat ez a furcsa esemény?

Úgy hírlik, hogy az amerikai űrhaderő figyelmét felkeltette három orosz műhold aktivitása, amelyek közül az egyik a közelmúltban egy titkos objektumot bocsátott ki.
Három titokzatos műholdat is pályára állított Oroszország még az év elején, és az egyik most egy rejtélyes tárgyat engedett szabadon az űrben - írja a Gizmodo.
A Koszmosz 2581, 2582 és 2583 műholdak február elején indultak el Szojuz rakétával, Oroszország azonban nem osztotta meg a világával, hogy pontosan milyen célra készültek. A titkolózás felvetette a gyanút, hogy esetleg katonai célok szolgálatában állnak, amit továbbá erősít, hogy az amerikai űrhaderő márciusban egy új objektumot katalogizált, amelyet feltételezések szerint a Koszmosz 2583 műhold bocsáthatott ki. Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics csillagásza az X-en osztotta meg ezt az információt.
Hogy pontosan mit művel az űrben ez a titokzatos objektum, azt egyelőre nem lehet tudni. A CNN beszámolója alapján azonban amerikai tisztviselők aggasztónak találják, hogy Oroszország és Kína titkos katonai kiképzőakciókat folytathatnak az alacsony Föld körüli pályán. Egy védelmi szakértő a lapnak elmondta, hogy az orosz műholdak "támadó és védelmi taktikákat" gyakoroltak, és együttesen dolgoztak azon, hogy "körülzárják és elszigeteljék egy másik műholdat", ezzel is bizonyítva, hogy egy jövőbeni konfliktus során képesek lehetnek célba venni ellenséges űreszközöket.
McDowell viszont más állásponton van, és kétli, hogy a helyzet annyira egyértelmű lenne. Véleménye szerint a műholdak által végrehajtott mozgások akár véletlenszerűek is lehetnek. Oroszország már korábban is végrehajtott titokzatos akciókat az űrben, így a mostani műholdak is többféle célt szolgálhatnak, a megfigyeléstől kezdve a jövőbeli űreszközök teszteléséig. A Pentagon pedig folyamatosan figyelemmel kíséri ezeket a tevékenységeket.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció, azon a Szojuz rakéta egy korábbi indítása látható.)