Megérkezett az új állami bankra vonatkozó javaslat, amely forradalmasíthatja a hitelfelvételt: rendkívül kedvező kamatozású hitelek várhatóak.

A Portfolio és az EOS közös szervezésű félnapos konferenciája a kintlévőség-kezelés egyik fontos hazai szakmai eseménye, amelyet immár 10. éve rendezünk meg. Idén szeptemberben is vezető szakértők adnak gyakorlatban hasznosítható pénzügyi-, jogi-, és technológiai tanácsokat a követeléskezelési folyamatok versenyképességének javítására.
Nagy Márton miniszter szavai szerint a kormány törekvése, hogy…
többen és többet utazzanak, miközben a turisztikai vállalkozások és szolgáltatások minősége tovább javul.
Nagy Márton szerint a gazdaságot be kell indítani, de a turizmust már nem, hiszen 2024-ben "valóságos csúcsteljesítményt" produkált a szektor, ezáltal a gazdaság egyik motorjává vált. Tavaly 18 millió vendég 44 millió vendégéjszakát töltött el a hazai szálláshelyeken, míg a kormány célkitűzése az, hogy 2030-ban már 20 milliós létszámú közönségről beszélhessünk.
A turisztikai bank célja a miniszter korábbi tájékoztatása szerint, hogy elősegítse az idegenforgalom további fejlődését. Február elején Nagy Márton elárulta azt is:
ősztől érkeznek az első turisztikai hitelprogramok, amelyre Tourinform irodák hálózatán keresztül lesz lehetőség benyújtani az igényeket.
A Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont Zártkörűen Működő Részvénytársaság (KTH Zrt.) a turizmus világában tevékenykedő vállalkozások számára kínál hitellehetőségeket. A célcsoportba tipikusan az alábbi típusú cégek tartoznak:
A turisztikai térségek fejlesztésére vonatkozó hitelek a jogszabálytervezet értelmében az alábbi célok megvalósítására használhatók fel:
A felvehető hitelek forintban denomináltak, a futamidő maximum 5 év lehet. Az éves kamat mértéke 3%-ra van beállítva, az összegek pedig az alábbiak szerint alakulhatnak:
A javasolt terv alapján a hitelekhez állami kezességvállalás kapcsolódik, amelynek keretében a KTH Zrt. által fizetendő kezességvállalási díj mértéke évente 2,0%-ra tehető.
Amikor a tervek végre nyilvánosságra kerültek, a turisztikai ágazat néhány képviselője bizakodva reagált az NGM szándékaira. Flesch Tamás, a Continental Group ügyvezető igazgatója február elején kifejtette:
A szektor sajátos jellemzői gyakran nem harmonizálnak a banki kockázatkezelési normákkal, ezért elengedhetetlen egy olyan specializált bank létrehozása, amely mélyrehatóan ismeri az iparág működését, és képes hatékonyan kielégíteni a felmerülő finanszírozási igényeket.
Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója a Portfolio-nak adott interjújában örömteli bejelentésnek nevezte, hogy ilyen formában kap kitüntetett figyelmet a turisztikai szektor. Elmondása szerint támogatható gazdaságstratégiai logika az, ha egy kormány nem egyenlően teríti a támogatásokat a szektorok között, hanem egy megalapozott gazdasági prioritás mentén bizonyos területek többletforráshoz jutnak. Szerinte egy külön bank létrehozása és a specifikus finanszírozás elősegítheti azt, hogy az iparági szereplők képesek legyenek kiaknázni a turizmusban rejlő lehetőségeket.