Megérkezett a legújabb időjárás-előrejelzés, amelyre már régóta vártunk a magyar mezőgazdaságban. Az Agro Napló friss információi szerint ez különösen fontos fejlemény a hazai földek számára.


Az év ezen időszakában valamennyi szántóföldi kultúra számára jól jön a csapadék, és a mögöttünk álló egy hétben sokfelé esett is, a lehullott mennyiségben azonban jókora területi különbségeket tapasztalhattunk, illetve károkozó viharok is előfordultak. A talaj felső fél méteres rétege többfelé tovább száradt, míg máshol növekedett nedvességtartalma. A folytatásban kora nyárias hőmérsékletek mellett esők, záporok öntöznek többfelé, majd a hétvégétől szárazabbra és hűvösebbre fordul időjárásunk.

A múlt héten időjárásunk jelentős változáson ment keresztül, hiszen a korábbi szárazabb időszak után csapadékosabbra fordult az ég. Kedden, csütörtökön és pénteken széles területen változó mennyiségű eső és zápor hullott. Különösen figyelemre méltó, hogy csütörtökről péntekre virradó éjszaka, valamint pénteken heves zivatarok is alakultak ki, amelyek károkozó széllel és apró szemű jégzáporral jártak – derült ki a HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Összességében a Dunántúl keleti harmadán, a Duna bal partján és az Északi-középhegység területén 15-40 mm közötti csapadék hullott, míg a Rába környékén és az Alföld nagyobb részén csupán 2-10 mm eső érkezett. Az utóbbi régiókban a talaj felső fél méteres rétege tovább csökkentette nedvességtartalmát, különösen a Kisalföld egyes részein, ahol a talaj felszíne kritikus szárazzá vált. Ezzel szemben a Duna völgyének tágabb környezete, valamint a keleti országrész északi része jelentős nedvességhez jutott.

Hazánk délnyugat-északkeleti tengelyének tágabb környezetében a 30 és 90 napos csapadékösszegben pozitív eltérések mutatkoznak a sokéves átlaghoz képest. Ezzel szemben az ország északnyugati és délkeleti részein az elmúlt hónapok csapadékai alulmúlták a megszokott szintet. A fél méternél mélyebb talajrétegek nedvességi állapotai is visszatükrözik ezeket a regionális különbségeket, ám jelenleg az ország területén kedvező nedvességtartalékok állnak rendelkezésre a növények számára, ami fontos lehet egy esetleges szárazabb tavaszi vagy nyári időszakban.

A mögöttünk álló hét időjárása igazán változatosra sikeredett, hiszen a hőmérséklet összességében 4-5 fokkal meghaladta a sokéves átlagot. A hét elején, a nyugati országrészen kívül, jelentős lehűlés tapasztalható volt a megelőző hétvégéhez képest. Kedden viszont megkezdődött a melegedés, és szerdára már majdnem az egész országban 25 fok feletti maximumokat regisztrálhattunk. Csütörtökön a napi minimumok is megdőltek, hiszen a hőmérséklet 17 fok fölé emelkedett, míg a maximumok 30 fokot is meghaladták, ezzel új rekordot állítva fel. Pénteken viszont a borongós, csapadékos idő miatt a nappali hőmérséklet alig változott, a csütörtöki értékekhez képest helyenként 10-14 fokkal csökkent. A hétvégén viszont, a kevés felhő mellett, a minimumok 10 fok alá süllyedtek, de a nappali hőmérséklet 20-25 fok között alakult. A 5 cm-en mért talajhőmérséklet jelenleg 13-16 fok között ingadozik.

Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező hőmérséklet és talajnedvesség hatására jól halad, a repce virágzik, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár. A kukorica és napraforgó csírázásához, korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok igen jók, a felszín közeli talajréteg azonban többfelé túlságosan száraz. A folytatásban érkező záporok és meleg idő kedvező lesz a már elvetett magok keléséhez és fejlődéséhez. Sok gyümölcsfa hazánk nagy részén már elvirágzott vagy a virágzás végén jár, míg a meggy és az alma sokfelé most virágzik, melyre a meleg időjárás kedvező.

Az elmúlt héten tapasztalt csapadékos időjárás következtében számos helyen nedvessé vált a növények levele. Különösen kedden és pénteken alakultak ki olyan tartós levélnedvességi állapotok, amelyek kedveztek a gombás megbetegedések terjedésének. Ezen a két napon hosszabb ideig voltak párásak a körülmények, míg a hétvégén végre megszáradtak a levelek, így remélhetőleg csökkent a kórokozók szaporodásának esélye.

A legújabb NDVI vegetációs index térképeink az április első felének állapotát mutatják be. Az index értéke országos szinten markáns növekedést jelez. Az anomáliák térképén pozitív eltérések láthatók, ami azt jelenti, hogy a növényzet fejlettsége a sokéves átlaghoz képest kedvezőbb, és a tavaszi zöldülés folyamata jelentősen előrehaladott. A kukoricatermesztés szempontjából figyelembe vett 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg főként 70 és 90 foknap között mozog. Ez az érték a tavalyihoz képest lényegesen alacsonyabb, ugyanakkor a sokéves átlagnál némileg magasabb.

A következő napok időjárása változékony, de meleg időt ígér. Kedden csupán néhány helyen várható csapadék, ám szerdától szombat reggelig szélesebb körben záporok, esők és zivatarok alakulhatnak ki. A növények levelei gyakran nedvesek lesznek, ami kedvez a gombás betegségek terjedésének. Összességében 10-30 mm csapadékra lehet számítani, jelentős területi eltérésekkel. A legtöbb helyen a felső talajréteg átnedvesedik, ez segíti a nyári kapás növények korai fejlődését, de különösen az Alföld keleti részein előfordulhat, hogy a talajok további nedvességvesztésnek lesznek kitéve. A hajnali hőmérséklet általában 10 fok körüli értékeket mutat, míg napközben 20-25 fok közé emelkedik a hőmérséklet. Kedden várhatóan ennél pár fokkal melegebb idő lesz, míg csütörtökön és pénteken a tartósan borongós nyugati tájakon hűvösebb időjárásra számíthatunk. Szombatra virradóra egy markáns hidegfront érkezik, ami mögött szárazabb, de hűvösebb levegő érkezik térségünkbe. Így a hétvégén a hőmérséklet 20 fok alá csökken, vasárnap és hétfőn pedig talajmenti fagyok, valamint a hidegre érzékeny északi völgyekben akár két méteres magasságban is gyenge fagyok várhatók.

Related posts