A csimpánzok lenyűgöző mérnöki képességekkel bírnak, amelyek gyakran felülmúlják a várakozásainkat. Ezek az intelligens lények kreatívan használják a környezetükben található eszközöket, hogy megoldják a különböző kihívásokat, legyen szó élelemkeresésről


A csimpánzok eszközhasználata nem csupán közismert tény, hanem egy komplex viselkedési forma is, amely mélyebb betekintést nyújt intelligenciájukba. Egy friss kutatás rávilágított arra, hogy ezek az intelligens lények nem csupán a rendelkezésükre álló eszközöket alkalmazzák, hanem tudatosan válogatják meg azokat az anyagokat is, amelyekkel dolgoznak. Ezzel a megfigyeléssel egy új dimenziót nyerünk a csimpánzok mérnöki képességeinek megértésében, hiszen képesek a környezetükből a legmegfelelőbb eszközöket előállítani, tükrözve ezzel alkalmazkodóképességüket és kreativitásukat.

A csimpánzok igencsak válogatósak, ha az általuk használt anyagokat nézzük, melyekből szerszámokat fabrikálnak. Ezeket a szerszámokat például arra használják, hogy begyűjtsék kedvenc csemegéjüket, a tápanyagokban gazdag termeszhangyákat. E felfedezés egy nemzetközi kutatócsoport munkájának eredményeként látott napvilágot, akik egy tanzániai nemzeti parkban figyelték meg a csimpánzok viselkedését.

A kutatók észrevették, hogy a csimpánzok tudatosan olyan növényeket választanak ki "termeszhorgászatukhoz", amelyekből rugalmas, hajlékony szerszámokat tudnak készíteni. Ennek az igénynek alapja van, hiszen a termeszdombok belseje szűk, kanyargós alagutakkal van tele, így a rugalmas eszközök sokkal hatékonyabbak a mereveknél, amikor navigálniuk kell ezekben a szűk helyeken, vagy amikor rovarokat próbálnak megszerezni. Érdekes módon azok a növényfajok, amelyeket a csimpánzok soha nem használtak, 175 százalékkal merevebbek voltak, mint a számukra kedvező anyagok. Ez arra utal, hogy tudatosan választották ki a rugalmasabb lehetőségeket a hatékonyabb szerszámkészítés érdekében, ami már egyfajta mérnöki gondolkodásra vall.

A vadon élő csimpánzok tehát rendelkezhetnek egyfajta "népi fizikával" - az anyagtulajdonságok intuitív megértésével, amely segíti őket a munkához legjobban megfelelő eszközök kiválasztásában. Természetes mérnöki képességük nem csak a rendelkezésre álló bot vagy növény használatában áll; a csimpánzok kifejezetten olyan mechanikai tulajdonságokkal rendelkező anyagokat választanak ki, amelyek hatékonyabbá tehetik táplálékkereső eszközeiket.

"Ez az első átfogó bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a vadon élő csimpánzok speciális mechanikai tulajdonságok alapján választják ki a termeszek horgászatához szükséges eszközöket" - magyarázta Alejandra Pascual-Garrido, aki több mint egy évtizede tanulmányozza a csimpánzok szerszámaiban használt nyersanyagokat a tanzániai Gombében. "Újszerű megközelítésünk, amely a biomechanikát az állatok viselkedésével ötvözi, segít jobban megérteni a csimpánzok szerszámépítése mögött meghúzódó kognitív folyamatokat, valamint azt, hogy miként értékelik és választják ki az anyagokat a funkcionális tulajdonságok alapján ezek az állatok" - tette még hozzá.

A kutatócsoport felfedezései rámutatnak arra, hogy a mérnöki készségek mélyen gyökereznek az emberi evolúció történetében. A kutatás eredményei azt is alátámasztják, hogy a vadon élő állatok képesek kifinomult technikai ismereteket elsajátítani az anyagok jellemzőiről és azok gyakorlati felhasználásáról. Ez arra enged következtetni, hogy bizonyos alapvető mérnöki elvek talán sokkal fontosabb szerepet játszanak a főemlősök kognitív folyamataiban, mint ahogyan azt korábban feltételezték. Ez az új megközelítés friss perspektívákat kínál az eszközhasználat evolúciójának megértésében.

A kutatók jelenleg arra készülnek, hogy feltárják, miként sajátítják el és adják tovább a tudást a csimpánzok a következő generációknak, különösen a fiatal egyedek révén, akik figyelemmel kísérik anyjuk viselkedését.

Related posts