Felfedésre került a magyar GDP csökkenésének egyik kulcsszereplője.


Márciusban az ipari termelés egy csekély, mindössze 0,1%-os növekedést mutatott a februári adatokhoz képest. Az első negyedév tapasztalatai alapján egyértelműen látható, hogy a GDP csökkenésében az ipari szektor nehézségei jelentős hatással bírnak.

Bár a márciusi ipari termelés volumene 0,1%-kal túlszárnyalta a februári szintet, a korábbi hónapokban tapasztalt csökkenés következtében a kibocsátás összességében továbbra is meglehetősen alacsony szinten áll. Ezt jól tükrözi, hogy naptárhatással kiigazítva a teljesítmény 5,4%-kal elmarad az egy évvel ezelőtti adatoktól.

Az ipari teljesítmény alakulását hosszabb távon vizsgálva egyértelműen megfigyelhető, hogy a csökkenő tendencia továbbra is megmaradt, amely már évek óta meghatározza a szektor helyzetét.

Az ipari recesszió oka elősorban a gyenge külső környezet, az exportpiacaink szerény teljesítménye. Ezt erősítik fel az európai autóipar problémái, amire a hazai ipari a jármű-domináns szerkezete miatt érzékenyen reagál.

Az első negyedévben a termelési volumen 4,4%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ami azt jelenti, hogy a márciusra vonatkozó stagnálást jelző adatok sem tudták kedvezően befolyásolni a helyzetet. A legfrissebb volumenadatok alapján egyértelműen megállapítható, hogy az ipar hozzáadott értéke is visszaesett, ami kulcsfontosságú tényező az első negyedévi GDP csökkenésében. Előzetes számításaink szerint

A szektor negyedéves szinten körülbelül fél százalékponttal csökkentette a GDP-növekedés mutatóját, míg éves összevetésben ez a hatás már egy százalékpontot is meghaladhatott.

Az ipar kedvezőtlen hatása mindkét szempontból túlszárnyalja a GDP csökkenésének mértékét, így megállapítható, hogy a gyenge gazdasági teljesítmény jelentős mértékben ennek a következménye.

Hamarosan megosztjuk a további izgalmas részleteket!

Related posts