Mit tehetünk, ha az alattunk lakó az erkélyén dohányzik? Először is, érdemes megpróbálni a helyzetet diplomatikusan kezelni. Beszélgessünk a szomszédunkkal, és jelezzük, hogy a füst zavaró számunkra. Fontos, hogy ezt barátságosan tegyük, hiszen a jó szoms


Megkeresésünkre dr. Kiss Gyula, Békéscsaba aljegyzője, az alábbi információkkal szolgált:

A 1999. évi XLII. törvény a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek használatának, forgalmazásának bizonyos szabályairól szól. A törvényben részletesen kifejtik a dohánytermékek fogyasztásának általános kereteit, azonban a társasházak és azok erkélyeinek helyzetével nem foglalkozik. Mivel a társasházak magántulajdonban állnak, sok esetben rendelkeznek házirenddel, amelyből kiderülhet, hogy a lakók miként szabályozzák a közös területeken történő dohányzást. A magántulajdonú lakások – például az erkélyek – használatának korlátozására, figyelembe véve a magántulajdonhoz való jogot, a társasházi házirend nem ad lehetőséget. Ugyanakkor a tulajdonosoknak is figyelembe kell venniük a közös élettér nyugalmát, és nem okozhatnak zavart a többi lakó számára.

A 2013. évi V. törvény, amely a Polgári Törvénykönyvet (Ptk.) szabályozza, kimondja, hogy a birtokos jogot formálhat a birtokvédelmére. Ez a jog akkor érvényesül, ha valakit jogalap nélkül megfosztanak a birtokától, vagy jogalap nélküli zavart okoznak a birtoklásában. Ezt a helyzetet a jogi terminológiában önhatalomnak nevezzük, ami tilos és jogszerűen nem tolerálható.

A Ptk. 5:7. § (1) bekezdése szerint tilos önhatalom esetén a birtokos az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését kérheti a bíróságtól.

A Polgári Törvénykönyv 5:8. § (1) bekezdése szerint a birtokosnak lehetősége van arra, hogy egy éven belül a jegyzőtől kérje az eredeti birtokállapot helyreállítását, vagy a birtokába való zavarás megszüntetését.

A fenti megfontolások alapján, ha a zavarás – jelen esetben a szomszéd erkélyéről származó dohányfüst – kevesebb mint egy éve tart, akkor a sérelmet elszenvedő fél számára lehetőség nyílik arra, hogy eldöntse, a birtokvédelmi kérelmét a Békéscsabai Járásbírósághoz vagy a Békéscsaba Megyei Jogú Város Jegyzőjéhez terjeszti-e elő. Ha azonban a zavarás már több mint egy éve fennáll, a Ptk. birtokvédelemre vonatkozó előírásainak figyelembevételével, a zavarás megszüntetése érdekében kizárólag a Békéscsabai Járásbíróság előtt indítható birtokvédelmi eljárás.

Related posts