Nagy sportesemények a jövőben a környékünkön | ma7.sk A közeljövőben számos izgalmas sportesemény vár ránk a régiónkban, amelyek nemcsak a helyi közösséget, hanem a sportágak rajongóit is egyaránt vonzzák majd. Az események célja, hogy felhívják a figyel

Mi tesz egy sporteseményt igazán naggyá és jelentőssé? Az olimpiai játékok, a labdarúgó-világbajnokság, a kézilabda Európa-bajnokság, a röplabda- és a kosárlabda világbajnokság, vagy éppen az alpesi sí világbajnokság és az atlétikai világbajnokság? Hogyan határozzuk meg, hogy mely események kiemelkedők, és melyek maradnak a háttérben? Talán a nézőszám a kulcs, legyen az a helyszínen tapasztalt tömeg, a képernyők előtt ülő szurkolók sokasága, vagy az online közvetítések népszerűsége? Egy másik fontos kérdés, hogy mi, Kelet- vagy Közép-Európa szívében, milyen sporteseményeket szervezünk a jövőben? Mely sportágak kapják meg a figyelmet, és melyek maradnak a periférián? A sportágak fejlődése és a közönség érdeklődése egyaránt meghatározza, hogy mit tartunk fontosnak, és mivel érdemes foglalkoznunk a jövőben.
Az olimpiai játékok, a labdarúgó-világbajnokság és a foci-Eb rendezése a térség számára valószínűtlennek tűnik. Van egyáltalán esély arra, hogy a jövőben nagy nemzetközi sporteseményt szervezhessenek itt? Az említett három esemény közül egyik sem valósulhat meg, legyen szó akár téli, akár nyári olimpiáról. Bár lehet érdeklődni a lehetőségek iránt, sok esetben csak pénzkidobásnak tűnik a pályázatok előkészítése. Végül is, vagy ténylegesen benyújtják a pályázatokat, vagy csupán a média színe előtt próbálnak feltűnést kelteni, hogy a végeredmény gyakran a füst és a láng aránytalanságára utaljon. Ha a sporttörténelmet nézzük, Kelet- és Közép-Európa csupán egyszer volt házigazdája a nyári olimpiai játékoknak, mégpedig Moszkvában 1980-ban. A téli olimpiákat két alkalommal rendezték a térségben: Szarajevóban 1984-ben, majd Szocsiban 2014-ben. A labdarúgó-világbajnokság tekintetében az oroszországi 2018-as torna maradt az egyetlen példa. Az Európa-bajnokságok közül pedig az 1976-os jugoszláviai viadal és a 2012-es, Ukrajna és Lengyelország közös rendezésében lebonyolított torna emelhető ki, az utóbbin már harmincegy mérkőzést játszottak. A jövő pedig egyelőre borongósnak tűnik e sportesemények rendezését illetően.
Az olimpiai rendezés jogának odaítélése a színfalak mögött zajlik (lásd Brisbane 2032, Francia Alpok 2030, Salt Lake City 2034), verseny nincs, mi csak a bejelentést halljuk, ez az ország, város, település vagy régió ad otthont a világ legnagyobb sporteseményének. Mi jut(hat) erről az eszünkbe?
Kérdésedre válaszolva, valóban zajlanak nagyobb sportesemények a környékünkön! Ha a csapatsportokat nézzük, amelyek sok nézőt vonzanak, akkor érdemes kiemelni, hogy bár férfi és női kosárlabda-világbajnokságot nem tartunk, idén augusztus 27. és szeptember 14. között férfi kosárlabda Európa-bajnokságot rendeznek. A tornát a lett főváros, Riga, valamint Katowice, Limasszol és Tamperé városai fogadják. Az egyenes kieséses szakasz, beleértve a döntőt is, Rigában zajlik majd. A jövőben is érkeznek izgalmas események: a 2029-es férfi kosárlabda Európa-bajnokság házigazdái közül valószínűleg egy vagy több város a mi régiónkból kerülhet ki. Az idei női Európa-bajnokság június 18. és 29. között zajlik, Pireusz, Bologna, Brno és Hamburg városaiban, míg 2027-ben Vilnius, Antwerpen, Espoo és Stockholm fogja a női tornát lebonyolítani, a döntő Vilniuszban lesz. A kézilabda sem marad ki a sorból: a 2027-es női világbajnokságnak Budapest, Debrecen, Győr és Tatabánya ad otthont, míg a 2031-es esemény Lengyelországban és Csehországban kerül megrendezésre, a döntőt Katowicében tartják. A 2030-as férfi kézilabda Európa-bajnokság helyszínei Prága (itt lesz a döntő is), Herning és Katowice, míg a 2026-os női Eb-t Katowice (itt is lesz finálé), Antalya, Brno, Pozsony, Kolozsvár és Nagyvárad városai fogadják. A 2032-es torna házigazdái között pedig Dánia, Lengyelország (Katowice) és Németország szerepel. Izgalmas évek várnak ránk a sport világában!
A lengyelek a katowicei Spodekben gondolkodnak a jövőt illetően, amely már korábban is rengeteg sporteseménynek volt a házigazdája. Egy másik lengyel város, Wrocław idén május 28-án a Konferencia Liga döntőseit fogadja, és ha már foci, a 2026-os Bajnokok Ligája fináléját május 30-án a budapesti Puskás Arénában rendezik meg.
Maradva Lengyelország határain belül, 2028-ban Chorzów, a Katowice közelében található város, atlétikai Európa-bajnokságnak ad otthont. Magyarországot nézve, 2027-ben Budapest ismételten a vizes világbajnokság színhelyévé válik. A csapatsportok terén a kézilabdát a röplabda népszerűsége felülmúlja: a 2026-os férfi Európa-bajnokságot Olaszország, Bulgária, Finnország és Románia közösen rendezik, míg a női kontinensviadalt Ankara, Brno, Baku és Göteborg fogadja majd.
A 2029-es jégkorong-világbajnokság valószínűleg Pozsonynak és Kassának adja majd a főszerepet, hiszen jelenleg Szlovákia az egyetlen ország, amely pályázatot nyújtott be. A jövőben Közép- és Kelet-Európában számos izgalmas sportesemény vár ránk; idén például Budapesten rendezik meg a cselgáncs-világbajnokságot. Azonban a figyelem középpontjában álló események között emelkedik ki a jégkorong-vb jelentősége. Mit tehetne a kontinens lesajnált keleti része a sportesemények terén? A közös pályázatokban rejlik a lehetőség. Gondoljunk csak a férfi kosárlabda-világbajnokságra, amelyet Magyarország, Szerbia, Horvátország és talán Szlovénia közös rendezésében valósíthatnánk meg. Hasonlóan, a férfi kézilabda-vb is lebonyolítható ezekben az országokban, hiszen képesek vagyunk nagy jelentőségű sportesemények sikeres megrendezésére. Az együttműködés új távlatokat nyithat meg a régió sportéletében.