Elindul egy nagyszabású erdészeti kísérlet, melynek célja a klímaváltozás kihívásaira való hatékonyabb alkalmazkodás.
Török-magyar erdészeti együttműködés keretében nagyterületű kísérlet kezdődik az állami erdészeti társaságoknál az erdők klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásának megsegítésére - jelentette be Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár. Az együttműködés keretében két tonna tölgymakk érkezett Magyarországra azokból a törökországi régiókból, ahol a hazánkban is őshonos fajok már alkalmazkodtak a melegebb és szárazabb éghajlathoz.
A klímaváltozáshoz történő alkalmazkodás az erdészeti tudomány és az erdőkezelés jelenlegi legfontosabb témája. Az elméleti kutatások mellett az állami erdészeti társaságok gyakorlati programokat is folytatnak: az egyik együttműködés keretében november végén két tonna Törökországból származó tölgymakk érkezett hazánkba. A kezdeményezés célja, hogy a szakemberek nagy területen alkalmazva vizsgálhassák a várható klímaváltozási trendekhez már alkalmazkodott szaporítóanyagból létrehozott erdők fejlődését, fejtette ki az államtitkár.
A török-magyar erdészeti együttműködési program alapját a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézetének (SOE ERTI) által kifejlesztett "klíma-előrejelző" alkalmazás és döntéstámogató rendszer képezi. A "SiteViewer" szoftver révén a SOE ERTI kutatói megállapították, hogy az elkövetkező évtizedekben Magyarországon olyan klimatikus körülmények várhatók, amelyek már ma is jellemzőek Törökország egyes régióira. Mivel a fenntartható erdőgazdálkodás megvalósítása hosszú távú tervezést igényel, az erdészek Törökország "klímaanalóg" erdőiből származó szaporítóanyagot hoznak Magyarországra - nyilatkozta Zambó Péter.
Az együttműködést a török és magyar szakemberek részletes előkészítő munkája előzte meg, melynek keretében az Agrárminisztérium is több ízben folytatott egyeztetéseket a Török Erdészeti Főigazgatóság (OGM) szakembereivel. A program során kifejezetten a hazánkban is őshonos tölgyfajok, mint a kocsánytalan tölgy és a csertölgy alkalmazkodásának megsegítésére fókuszálnak. A mintegy két tonnányi első szállítmány Törökország észak-nyugati, márvány-tengeri régiójából érkezett.
A Mecsekerdő Zrt. nemrégiben átadta új hűtött makktárolóját, ahova a török tölgymakkot szállították. Ez a fontos lépés része annak a közös programnak, amelyben számos állami erdészeti társaság is részt vesz, például a Bakonyerdő Zrt., a Budapesti Erdőgazdaság Zrt., a Szombathelyi Erdészeti Zrt. és a ZALAERDŐ Zrt. A program célja, hogy a déli származású szaporítóanyagot erdősítésekben és csemetekertekben felhasználva, valamint hazai tölgyesekben elegyfaként ültetve növeljék az erdők ellenállóképességét és alkalmazkodóképességét a változó környezeti feltételekhez.
A felnövekvő fák jellemzőit az állami erdőgazdálkodók, a SOE ERTI kutatói és az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács szakemberei folyamatosan figyelemmel kísérik. Érdekes, hogy a kocsánytalan és csertölgy mellett ezzel a szállítmánnyal hazánkban is őshonos, de a neve ellenére meglehetősen ritkán előforduló magyar tölgy makkja is megérkezett. A szárazabb és melegebb éghajlatot jobban toleráló magyar tölgy (Quercus frainetto) a jövőben kulcsszerepet játszhat a tölgyesek megőrzésében és fenntartásában.