Németország már nem szerepel a sajtószabadság rangsorának első tíz helyezettje között.


A Reporters Without Borders (RSF) május 2-án közzétett éves jelentéséből kiderült, hogy Németország kiesett a sajtószabadság globális rangsorának első tíz helyéről. Az ország a 10. helyről a 11. helyre csúszott vissza. A nemzetközi jogvédő szervezet szerint a fő okok között szerepel az újságírók számára egyre ellenségesebb munkakörnyezet, különösen a jobboldali szélsőségesek által indított támadások.

A rangsort továbbra is Norvégia állja az élen, mögötte pedig Észtország és Hollandia következik. A lista végén viszont Kína, Észak-Korea és Eritrea foglal helyet. Az RSF, a sajtószabadság nemzetközi napja, május 3. előtt, közzétette a 2025-ös jelentést, amelynek megállapításai aggasztóak: a sajtószabadság globális állapota soha nem volt még ennyire kritikus - áll a jelentésben.

A globális népesség több mint 50%-a olyan államokban él, ahol a sajtószabadság drámai mértékben korlátozott.

- figyelmeztet Anja Osterhaus, az RSF ügyvezető igazgatója. Európában viszont kedvezőbb a helyzet, hiszen hét országot "jónak" minősítenek, és mindegyik ezek közül a kontinensünkön helyezkedik el.

A jelentés rávilágít arra, hogy a média szakemberei világszerte egyre súlyosabb gazdasági nyomás alatt dolgoznak. Németországban a média pénzügyi helyzete kifejezetten aggasztó, hiszen a gazdasági nehézségek mellett a szakemberek politikai feszültségekkel és szélsőséges jobboldali csoportok támadásaival is kénytelenek szembenézni, ami jelentős biztonsági kockázatokat hordoz magában. Különösen a 2024-es évben éreztették hatásukat ezek a fenyegetések az újságírók körében, akik az AfD és más jobboldali pártok tevékenységét figyelték – áll a Die Welt cikkében.

Az RSF állásfoglalása alapján a gazdasági nyomások és a politikai feszültségek komoly hatással vannak a sajtó függetlenségére. A média fenntarthatósága és a dezinformációval szembeni harc egyaránt veszélybe kerülhet, ahogyan a politikai erőszak elleni védelem is.

Ha a média gazdasági állapota továbbra is romlik, az jelentős következményekkel járhat a független újságírás jövőjére nézve.

- tette hozzá Osterhaus, kifejezve ezzel a véleményét.

Mindezek ellenére Németország továbbra is jelentős szereplő a nemzetközi porondon. A jelentés azonban hangsúlyozza, hogy a sajtószabadság védelméhez elengedhetetlen további intézkedések meghozatala a fenyegetések mérséklésére és a média gazdasági stabilitásának megerősítésére.

Magyarország a jelentés rangsorában a 68. helyen szerepel, így a tavalyi 67. helyéhez képest hátrébb került.

Donald Trump amerikai elnök kormányra kerülése "aggasztó romláshoz vezetett a sajtószabadság helyzetében az Egyesült Államokban" - jegyzi meg az RSF nevű nem kormányzati szervezet május 2-án, pénteken közzétett éves országrangsorában. Az Egyesült Államok két helyet veszített, a 180 ország közül az 57. helyre csúszott vissza, Sierra Leone mögé csúszva.

Az RSF szerint Donald Trump emellett felszámolta a külföldi amerikai közmédiát, például az America's Voice-t, ezzel "több mint 400 millió embert" fosztott meg a "megbízható információkhoz való hozzáféréstől ". Csütörtökön az Egyesült Államok elnöke aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely megvonja a szövetségi finanszírozást az NPR és a PBS közmédiumoknak, amelyeket azzal vádolnak, hogy "ébresztő propagandát" terjesztenek.

Related posts