Rácz András véleménye szerint Orbán Viktor az uniós vétó alkalmazásával valójában csupán az orosz érdekeket támogatta, miközben a véleménynyilvánító szavazás körüli eseményeket elterelte a figyelmet.


"Amikor egy eldöntendő kérdés manipulatív, nincsen rá jó igen-nem válasz" - írta Rácz András Oroszország-szakértő a kormány felvetésére.

Orbán Viktor csütörtökön bejelentette, hogy Ukrajna uniós csatlakozása kapcsán véleménynyilvánító szavazásra kerül sor. A részletek még nem tisztázottak, de annyi már biztos, hogy egy konkrét kérdésre várják a válaszokat.

Rácz András azt írta, Ukrajna esetleges EU-csatlakozása egy évtizednél hosszabb folyamat lenne még akkor is, ha holnap véget érne a háború, ami nem fog megtörténni. Emlékeztetett, Magyarország számára is több mint 10 évig tartott a folyamat.

A csatlakozás egyik alapfeltétele, hogy az ország integrálja az EU teljes jogi keretét a saját jogrendszerébe. Ez nem kevesebb, mint 15 ezer oldalnyi jogszabályt jelent. Ezen felül elengedhetetlen egy stabil, többpárti demokrácia kialakítása, a működő piacgazdaság fenntartása, a sokszínű média biztosítása, valamint a kisebbségi jogok garantálása.

Rácz véleménye szerint Ukrajna jelenlegi háborús helyzete miatt távol áll attól, hogy a közeljövőben csatlakozhasson az Európai Unióhoz, így ez a kérdés nem tekinthető sürgetőnek.

A kérdés, hogy Kijev mikor csatlakozhat az EU-hoz, nem igazán sürgető. Valójában felesleges szavazást tartani erről, hiszen a jövőbeli események kiszámíthatatlanok, és nem garantált, hogy Ukrajna valaha elérheti ezt a célt.

Rácz szerint van egy másik manipulációs eleme is az orbáni bejelentésnek, amit fontosabbnak tart. Az egész egy

A Tanács által jóváhagyott következtetésekben nem említették, hogy Ukrajna EU-tagsága reális opció lenne. Ezt követően Orbán bejelentette a véleménynyilvánító szavazást, miután megvétózta a közös katonai segítségnyújtást Ukrajna számára.

A kormány ezzel a lépéssel azt a célt szolgálja, hogy elterelje a figyelmet arról, hogy vétóval megakadályozta Ukrajna nagyobb mértékű katonai támogatását az EU-tól, amely a háborúval küzdő ország számára létfontosságú lenne. Ukrajna, amely számos magyar család otthona, nemcsak a saját fennmaradásáért harcol, hanem azért is, hogy megakadályozza a további területi veszteségeket és a civil áldozatok számának növekedését. Az ilyen helyzet senkinek sem kedvez, hiszen a stabilitás és a béke mindannyiunk érdeke.

Rácz szerint érthető, hogy Orbán el akarja terelni erről a "szégyenteljes" akcióról a figyelmet.

Related posts