A magyarok új rekordot állítottak fel az eladósodottság terén – soha nem tapasztalt szintre emelkedett az adósságunk. A Liner.hu beszámolója szerint ez a helyzet komoly aggodalomra ad okot, hiszen a pénzügyi terhek növekedése a jövőbeli gazdasági stabilit


2024-ben történelmi csúcsot ért el a magyar lakosság banki hitelállománya, meghaladva a 11 100 milliárd forintot (!), ami 950 milliárd forinttal több az előző év elején mért összegnél. A növekedés hátterében több tényező áll, köztük az ingatlanárak emelkedése, az inflációs nyomás és a halasztott kereslet felgyülemlése.

Az Index összefoglalója szerint a lakáshitelezés különösen erős évet zárt: az új szerződések összege 1351 milliárd forint volt, ami több mint kétszerese a 2023-as értéknek, és meghaladja a korábbi, 2021-es rekordot is.

Az átlagos lakáshitel-összeg jelentősen nőtt, 11 millió forintról közel 18 millióra emelkedett. A hitelek döntő többségét használt lakások vásárlására fordították, míg új lakásokra, építésre és felújításra jóval kisebb arányban igényeltek kölcsönöket.

A személyi kölcsönök világában történelmi mérföldkőhöz érkeztünk: 2024-ben az új szerződések összértéke elérte a 820 milliárd forintot, ami több mint másfélszerese a 2023-as év adatainak. Az év végére az átlagos személyi kölcsön nagysága már a 3 millió forintot súrolta, mindezt úgy, hogy a kamatok körülbelül 16 százalékos szinten stabilizálódtak.

A karácsonyi időszak hagyományosan felerősíti az áruhitelek iránti érdeklődést. 2024 végére a megkötött áruhitel-szerződések összértéke novemberben már meghaladta az 5,7 milliárd forintot, míg decemberben a lakosság 4,3 milliárd forintnyi hitelt vett fel. Ezen túlmenően a folyószámlahitelek és a hitelkártya tartozások is soha nem látott magasságokba emelkedtek, jelentős kamatterheket róva a hitelfelvevőkre.

Related posts