A szlovák miniszterelnök is megpróbálhatja megbolondítani a rendkívüli európai csúcs eseményeit...


Robert Fico kormányfő szombaton a Facebookon reagált az amerikai és ukrán elnök találkozójának kudarca kapcsán, hangsúlyozva, hogy ha a jövő heti rendkívüli európai csúcson nem veszik figyelembe a különböző országok eltérő álláspontjait, akkor kérdéses, hogy sikerül-e megállapodásra jutni az Ukrajnával kapcsolatos jövőbeli tervekről.

Robert Fico, a Smer párt vezetője, szombati Facebook-bejegyzésében aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a jövő heti rendkívüli európai csúcstalálkozón nem fogják tiszteletben tartani az egyes országok eltérő álláspontjait az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy ha ez a helyzet fennáll, akkor az Európai Tanács nehezen tud majd konszenzusra jutni Ukrajnával kapcsolatos jövőbeli tervekről. Fico reakciója az amerikai és ukrán elnök között lezajlott, azonban eredménytelen találkozóra érkezett, amely a TASR hírügynökség jelentése szerint történt.

"A Szlovák Köztársaság sem anyagilag, sem katonailag nem fogja támogatni Ukrajnát a háború folytatásában. Ha mások ezt teszik, mi ezt tiszteletben tartjuk. A Szlovák Köztársaságnak fenntartásai vannak "az erővel kieszközölt béke" irreális stratégiájával kapcsolatban, amely csak arra szolgál, hogy indokul szolgáljon az ukrajnai háború folytatásához. Ukrajna soha nem lesz elég erős ahhoz, hogy a katonai erő pozíciójából tárgyaljon. A Szlovák Köztársaság többek között az azonnali tűzszünet szükségességét javasolja (függetlenül a végleges békemegállapodás elérésének pillanatától) belefoglalni az EU-csúcs írásbeli következtetéseibe, amit Zelenszkij elnök és az EU-tagállamok nagy része elutasít" - írta Fico.

Fico szerint Szlovákia azt is követelni fogja, hogy a csúcstalálkozó következtetései között szerepeljen az a kifejezett kérés, hogy Ukrajna kezdje újra az Európába irányuló gázszállítást. Szerinte Európa versenyképessége nem biztosítható az Ukrajnán keresztül áramló orosz földgáz nélkül.

Fico hangsúlyozta, hogy Szlovákia tiszteletben tartja Európa védelmi képessége növelésének a szükségességét.

2025. március 1-jén egy élő tévéadás során heves vitába keveredett Zelenszkij és Trump. Az amerikai és az ukrán elnök a tervek szerint az ukrán ritkaföldfémek kitermelésével kapcsolatos megállapodás véglegesítésére ült össze pénteken, ám a tárgyalások hirtelen fordulatot vettek, és a két vezető között feszültség alakult ki. A nézők a képernyők előtt izgatottan figyelték, ahogy a politikai párbeszéd helyett egyre inkább személyes támadásokra terelődött a szó.

Az európai vezetők közül sokan meglepetten szemlélik Donald Trump amerikai elnök és alelnöke, JD Vance, valamint Volodomir Zelenszkij ukrán elnök pénteki vitájának kimenetelét. A március 1-jén történt esemény az Ovális Irodában nem csupán politikai hullámokat vetett, hanem új kérdéseket is felvetett az Európa és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokról. Az európai politikai táj egyre inkább bonyolulttá válik, ahogy a vezetők próbálják megérteni az amerikai politika alakulását, miközben a helyzet Ukrajnában továbbra is feszültté válik.

A Válasz Online szombati híre szerint Orbán Viktor levelet intézett Antonio Costához, az Európai Tanács elnökéhez. A levél tartalmáról szólva a lap kiemeli, hogy Orbán arra kéri Costát, a március 6-án esedékes brüsszeli csúcstalálkozón a tagállamok vezetői ne fogadjanak el írásos következtetéseket Ukrajnával kapcsolatban. A cikk emlékeztet arra, hogy az írásbeli következtetések az EU-s nyelvezet szerint olyan határozatokat jelentenek, amelyeket a tagállamok vezetői szoktak elfogadni a csúcsértekezleteket követően, és amelyek alapján a Bizottság megszervezi a tartalom végrehajtását. Orbán Viktor a levélben kifejezi, hogy nem tudja támogatni a tervezetben foglaltakat, mivel azok annyira eltérnek az általa elfogadhatónak tartottaktól, hogy nem látja értelmét a módosításokkal való foglalkozásnak - számolt be róla az Euronews.

A hírek szerint Orbán Viktor levelében arra ösztönzi az Európai Uniót, hogy inkább az Egyesült Államok politikai irányvonalát kövesse, és kezdjen közvetlen tárgyalásokat az orosz vezetőkkel a béke érdekében. Ugyanakkor az EU tagállamainak többsége ezt a javaslatot elképzelhetetlennek tartja, különösen az ukrán kormány részvétele nélkül. Ezt számos EU-s politikai vezető és diplomata hangsúlyozta, miután két héttel ezelőtt egy amerikai küldöttség tárgyalásokat folytatott egy orosz delegációval Rijádban az ukrajnai konfliktus lezárásáról.

A Válasz Online értesülései szerint Orbán Viktor azt javasolja, hogy az Európai Uniónak csupán az ENSZ Biztonsági Tanácsának 24-es számú határozata mellett kellene kiállnia. Ez a határozat általában a háborús feleket békekötésre szólítja fel, anélkül, hogy Oroszországot agresszornak minősítené vagy elítélné. A lap hangsúlyozza, hogy a BT-határozatról szóló szavazás során az európai országok mindegyike tartózkodott. Az állandó tagok közül Franciaország és Nagy-Britannia, míg a rotáló tagok közül Dánia, Görögország és Szlovénia jelenleg a BT tagjai. Érdekes, hogy az európaiakon kívül a többi BT-tag, beleértve Oroszországot, az Egyesült Államokat és Kínát, támogatta a határozatot.

Washington-Budapest-Minszk-Moszkva-Jeruzsálem-Phenjan tengely az ENSZ-ben 2025. február 25. Az ENSZ Közgyűlés hétfőn (2. 24.) megszavazta Ukrajna és több európai ország által támogatott határozatot, amely elítéli Oroszország háborúját Ukrajna ellen. A döntés 93 támogató szavazatot kapott, de az USA,...

Related posts