Sárközújlaki Vécsey-kastély: Van-e remény a megújulásra?

"Mikor körülnézek, ameddig csak ellátok, az mind az enyém" - mondta az anekdota szerint báró Vécsey László, amikor a család sárközújlaki uradalmának ékkövét jelentő barokk kastély emeleti ablakait kitárta. Azét a kastélyét, amely két és fél évszázados történelme során igazán hányattatott sorsú volt: pusztította tűzvész és világháború, német és orosz hadsereg, agrárreform és proletárdiktatúra. Sorsát azonban a nemzeti kommunista rendszer és államosítás pecsételte meg végérvényesen, de a rendszerváltás sem hozott sok jót. Eddig.
A szatmári kisváros, Sárközújlak körforgalmán naponta ezrek hajtanak keresztül. A Szatmárnémetiből érkezők jobbra fordulva Nagybánya felé veszik az irányt, akik egyenesen hajtanak tovább a városon keresztül, az Avas felé utaznak. Utóbbiak számára megszokott látvány a helyi római katolikus templom, illetve a vele átellenben található sűrű fás rész, amely az egykori, jobb sorsra érdemes uradalmi székhelyet, a Vécsey család egykori kastélyát és az ahhoz tartozó melléképületeket rejti.
A sárközi Vécsey-kastélyt Vécsei István császári és királyi altábornagy álmodta meg és valósította meg. Az építkezés 1760-ban indult, és négy éven át tartott, hogy létrejöhessen ez a lenyűgöző barokk stílusú építmény. A kastély téglalap alakú, és egy csodás belső kertet rejt, amely a természet szépségét idézi. Eredetileg három szintes volt, de a 1823-as tűzvész sajnos súlyosan megrongálta, eltüntetve a második emelet csodálatos fafaragásait és a lenyűgöző kilátást nyújtó teraszt. A helyreállítás során a régi dicsőség nem tért vissza, így most már csak a földszint és az első emelet maradt. Az épület így is megőrzi varázsát, noha a falak omladoznak, a graffitik elborítják a felületeket, az ablakok bedeszkázva, a bejáratok pedig lezárva állnak, mintha a múlt titkaiba akarnának rejteni minket.
A Sárközújlaki Polgármesteri Hivatal ugyanis mindenképp próbálja óvni az épületet, hogy ami a hosszú évtizedek alatt véletlenül megmaradt, azt ne a helyi hátrányos helyzetűen vagy a kalandvágyó diákok tegyék tönkre.
Piricsi Artúrral, Sárközújlak polgármesterével közösen látogattuk meg a kastélyt, amelyet napjainkban már nemcsak zárak és deszkák védelmeznek, hanem a környék fáira telepített térfigyelő kamerák is. Azóta a rongálások száma jelentősen csökkent, de a közeli iskola diákjai továbbra is előszeretettel fedezik fel a kastély körüli területeket, különösen az öreg, árnyat adó fákkal övezett parkot, amely mindig csábítóan hívogatja őket.
"A kastély hosszú időn keresztül minisztériumi birtok volt, így hiába vágytunk rá, semmit sem tehettünk érte. Évek teltek el, míg végül a Sárközújlaki Polgármesteri Hivatal birtokába került az épület. Célunk, hogy megmentsük ezt a történelmi értéket, hosszú távon felújítsuk és hasznosítsuk. Azonban a nagyszabású terveink megvalósításához jelentős anyagi forrásokra van szükség, amelyek előteremtése nem egyszerű kihívás. Úgy véjük, hogy az EU-s pályázatok lehetnek a kulcs a megoldáshoz" - osztotta meg az elöljáró.
A kastély és annak környezete nem csupán a helyi önkormányzat számára bír kiemelkedő jelentőséggel: a Szatmár Megyei Tanács is aktívan foglalkozik a terület fejlesztésével. Ennek eredményeként, az EU-s támogatások révén várhatóan megújulhat a kastély parkja, amely tovább növelheti a hely szellemi és kulturális értékét.
A történelem és a modern turizmus összekapcsolásával a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás vezeti a CULT.ROUTE - Tematikus Kastélyút 2 projektet, együttműködve az Ivano-Frankivszki Helyi Tanács Beruházáspolitikai, Projektek, Nemzetközi Kapcsolatok, Turizmus és Promóciós Osztályával (Ukrajna), Fehérgyarmat Város Önkormányzatával (Magyarország), valamint Sárközújlak városával (Szatmár megye, Románia). A projekt célja a kulturális együttműködés erősítése a tematikus kastélyút bővítésével, amely elősegíti a határon átnyúló térség közös kulturális örökségének megőrzését" - írja a Szatmár Megyei Tanács weboldalán. A pályázatban szerepel a sárközújlaki Vécsey-kastély dendrológiai parkjának a felújítása is. A projekt megvalósítási időszaka 24 hónap, kezdete 2025. február 3 - tehát úgy tűnik, hogy az első nagy lépés már látótávolságon belül van, azaz megújulhat a kastély parkja.
"A kastélykert területe hat hektár és negyven áras, amely egy lenyűgöző dendrológiai parkot rejt. A teljes felújításra szánt költségvetés, amely körülbelül kétszázezer euróra rúg, sajnos nem elegendő, de a projekt során a legfontosabb részeket biztosan látogathatóvá tesszük az érdeklődők számára. A terület rendezése érdekében utcai bútorzatot, világítást és sétányokat alakítunk ki a parkban. Ennek következtében az épület környezete már rövid időn belül jelentős átalakuláson megy keresztül" - nyilatkozta a polgármester a Maszolnak.
A kastély tulajdonjoga hosszú időn keresztül az Ifjúsági, Turisztikai és Sportminisztérium által működtetett Iskolai Táborok kezelésében volt. Négy évvel ezelőtt a polgármesteri hivatal sikeresen visszaszerezte a lerobbant állapotban lévő épületet. A felújítás költsége akkoriban 6-6,5 millió euróra rúgott.
"A felújítás sürgető szükséglet, azonban a B kategóriás műemléképület-besorolás következtében hosszadalmas bürokratikus folyamatokkal kell szembenéznünk. Jelenleg már zajlik a szükséges papírmunkák egy része. Ezen felül folyamatosan monitorozzuk a pályázati lehetőségeket is. Fontos megemlíteni, hogy a már említett 6 millió eurós keret kizárólag az épület felújítására elegendő, a berendezéshez további forrásokra van szükség" - nyilatkozta Piricsi Artúr.
A kastélyhoz tartozó melléképületekkel sem egyszerű a helyzet. Egy része visszakerült az önkormányzathoz, más épületek a mezőgazdasági kutatóállomáshoz tartoznak, így a polgármesteri hivatal azokkal semmit sem tud kezdeni. Egy újabb melléképület az egykori helyi mezőgazdasági, ma műszaki szakközépiskola tulajdona.
"Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a melléképületek is a polgármesteri hivatal tulajdonába kerüljenek, hogy megállítsuk az állaguk romlását. De azt mindenkinek meg kell értenie: most számunkra a kastélyépület felújítása az első és legfontosabb" - fogalmazott az elöljáró.
A célunk, hogy a régi főúri rezidencia a közösség szívévé váljon, ahol minden generáció számára lehetőség nyílik különféle programok és foglalkozások lebonyolítására. Azonban, hogy mikor válik ez az álom valósággá, az egyelőre a jövő rejtélye marad.