Grúziában feszültség tapasztalható, mivel a tüntetők és a rendőrök között heves összecsapásokra került sor. Az események középpontjában az Európai Bizottság (EB) és az Ukrán helyzet áll, amelyek mélyen befolyásolják a politikai légkört az országban. Az ut


Az új georgiai kormány hozzáállása éles ellentétben áll az ország lakosságának és a korábbi vezetésnek azzal a constitutionális célkitűzésével, amely az Európai Unióhoz való integrációra irányult.

- tájékoztatott együttes nyilatkozatban Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Marta Kos, a bővítésért felelős uniós biztos vasárnap.

Sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy Irakli Kobahidze miniszterelnök bejelentette: a kormány 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését, és elutasítja az EU pénzügyi támogatását. Kiemelték, hogy Georgia demokratikus visszalépése következtében az EU már júniusban de facto leállította a csatlakozási folyamatot, és azóta a georgiai hatóságok számára közvetlenül juttatott uniós pénzügyi támogatás is szünetel.

Az ország lakossága ismételten az utcákra lépett, hogy kifejezze elkötelezettségét az uniós csatlakozás iránti vágyának. Az Európai Unió határozottan elítéli a békés tüntetők ellen irányuló erőszakot, akik az európai értékek és a demokratikus jövő mellett állnak ki. A kormány ezen lépései közvetlen hatással lesznek a közös kapcsolatok alakulására.

- megfogalmazták.

Tbilisziben vasárnap hajnalban heves összecsapások robbantak ki a rendőrség és a kormányellenes demonstrálók között. A tiltakozók már harmadik éjszakája gyülekeznek, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a kormány EU-s csatlakozási tárgyalások felfüggesztése miatt. Az ország más településein is hasonló megmozdulások zajlanak. Szombaton, egy nappal a zavargások előtt, a fővárosban több mint száz kormányellenes tüntetőt vettek őrizetbe, és az államfő is részt vett a demonstráción.

"Nincs legitim parlament, ebből fakadóan egy illegitim parlament nem választhat új államfőt" - közölte szombaton Szalome Zurabisvili államfő, és bejelentette, hogy mandátumának lejártával nem fog távozni hivatalából decemberben. Georgiában október 26-án tartottak parlamenti választást, amelyet a hivatalos adatok szerint az eddig is kormányzó Georgiai Álom nyert meg, az ellenzék szerint azonban csalás történt, és nem fogadják el az eredményt. A Koalíció a Változásért ellenzéki párt szerdán nyilatkozatban lemondott képviselőinek parlamenti mandátumairól, hogy delegitimálják a parlamentet.

Az Európai Parlament csütörtökön határozott állásfoglalást tett közzé, amelyben kifejezte, hogy a közelmúltban lezajlott georgiai parlamenti választások sem szabadnak, sem tisztességesnek nem tekinthetők. A képviselők aggodalmukat fejezték ki az országban tapasztalható folyamatos demokratikus visszalépés miatt. Az EP elutasította a választások eredményeinek elismerését, és arra kérte a georgiai hatóságokat, hogy egy éven belül, szigorú nemzetközi felügyelet mellett és független választási adminisztráció irányításával rendezzék meg az új választásokat.

Szombaton az Egyesült Államok külügyminisztériuma nyilvános nyilatkozatban bírálta a grúz kormánypártot, amiért megakasztotta az EU-hoz való csatlakozás folyamatát.

A Georgiai Álom döntése, amely felfüggeszti Grúzia uniós csatlakozási folyamatát, éles ellentétben áll a grúz népnek tett alkotmányos ígéretekkel, amelyek az Európai Unióba és a NATO-ba való teljes integrációra irányulnak. Ezzel a lépéssel a Georgiai Álom elzárta a lehetőséget egy szorosabb európai kapcsolatra, és ezzel Grúziát egy sebezhetőbb helyzetbe hozta a Kreml befolyásával szemben.

Az Egyesült Államok kifejezte elítélését a rendőrség által alkalmazott túlzott erőszak miatt, amely a grúzok gyülekezési és véleménynyilvánítási jogainak gyakorlását célozta meg. Különös figyelmet fordítottak a békés tiltakozások szabadságára, és arra kértek minden érintettet, hogy támogassák a tüntetések nyugodt és békés lebonyolítását.

Mint arról helyszíni riportunkban is beszámoltunk, Georgiában a választások óta tömegtüntetések vannak, és ezek még inkább erőre kaptak, amikor Irakli Kobahidze kormányfő csütörtökön bejelentette, hogy a kormányzó Georgiai Álom-Demokratikus Georgia párt 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat, és visszautasítja az uniós támogatásokat.

Related posts