Tavaly az építőipari vállalatok a munkavédelmi bírságok felét kapták meg, ami rávilágít a szektor által tapasztalt kihívásokra és a munkavédelmi előírások betartásának fontosságára.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége által készített jelentés rávilágít, hogy az építőipar területén a leggyakoribbak a súlyos jogsértések.
A munkavédelmi hatóság 2024-ben 7739 munkáltatót ellenőrzött, melynek során közel 13 ezer látogatásra került sor. Az ellenőrzések között az építőipar változatlanul kiemelt ágazatként szerepelt, mivel itt a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése magas kockázatúnak számít.
A 2024-es év kiemelt ágazatok ellenőrzései során összesen 5230 vállalatot vizsgáltak meg. Ezek közül az építőipari szektor dominált, hiszen az ellenőrzések 44%-át, vagyis 2319 céget érintettek. Érdekes módon a közérdekű bejelentések és panaszok zöme is szorosan összefonódott az építőipari tevékenységekkel.
A vizsgált munkáltatók által elkövetett súlyos szabálytalanságok következtében összesen 417 esetben került sor munkaügyi bírság kiszabására, összesen 533,1 millió forint értékben. Ebből a hatalmas összegből az építőipari cégekre kirótt bírságok mintegy 250 millió forintot tesznek ki, ami az összes kiszabott büntetés 47%-át jelenti.
A kiemelt munkavédelmi intézkedések okai között első helyen áll a veszélyes anyagok alkalmazásából eredő kockázatok becslésével, értékelésével kapcsolatos szabályok megszegése, valamint a veszélyes anyagok tárolására, szállítására feldolgozására, gyártására vonatkozó szabályok megszegése (együttesen 27 százalékot tesznek ki).
Az építőiparban a le- és beesési veszélyek kiemelkedő szerepet játszanak, hiszen a jelentések szerint ezek a kockázatok az összes biztonsági intézkedés több mint ötödét indokolták - figyelmeztet az ÉVOSZ. Az építkezéseken, különösen a magasban végzett munkák során, a leesés elleni védelem gyakran hiányzik, ami komoly problémát jelent az emeleti szinteken és a munkát biztosító állványokon. Emellett a munkaárkok, munkagödrök és aknák környezetében végzett tevékenységek is gyakran rejtenek beesési veszélyeket, így rendkívül fontos a megfelelő óvintézkedések alkalmazása.
A munkavédelmi ismeretek hiányossága a szükséges intézkedések 14 százalékáért felelős, de nem ez az egyetlen probléma. Az emelőgép üzemeltetési szabályainak megszegése és az egyéni védőfelszerelések használatának elmulasztása szintén komoly indokokat adtak a munkavédelmi intézkedések bevezetésére.
A munkavédelmi ismeretek hiánya az építőipar egyik legfőbb problémája. Sok esetben a munkavállalók nem kapnak elegendő tájékoztatást a biztonsági előírásokról, vagy pedig nem szerzik meg azokat az alapvető ismereteket, amelyek elengedhetetlenek a munkahelyi biztonság szempontjából. Az Építőipari Vállalkozások Országos Szövetsége (ÉVOSZ) tapasztalatai szerint a kisebb cégek körében gyakoribbak ezek a hiányosságok, különösen a mikro- és kisvállalkozások esetében, ahol a munkavédelem terén tapasztalt deficitek különösen aggasztóak.
Az ellenőrzés során kiderült, hogy a munkavédelmi oktatási tematika sok esetben olyan szakember közreműködése nélkül készül, aki munkabiztonsági és munkaegészségügyi tevékenységekkel foglalkozik az adott cégnél. Ez különösen aggasztó, mivel a munkáltató felelőssége, hogy a munkavállalók a foglalkoztatás teljes időtartama alatt megfelelő elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkezzenek a biztonságos munkavégzéshez.
A szabálytalanságok minimalizálása érdekében az ÉVOSZ a 2025-2026-os időszakra kiemelt célnak tekinti a helyzet javítását. A legjobb vállalati gyakorlatok elterjesztésére a Munkavédelmi Tagozat megalakításával kíván hozzájárulni. "A jelenlegi hőhullám által teremtett időjárási körülményekben az építőipari munkáltatóknak fokozott figyelmet kell fordítaniuk a foglalkoztatásra" - emelte ki Koji László, az ÉVOSZ elnöke.