Valóban Donald Trump döntései befolyásolják Ukrajna jövőjét? Európa esetleg tartogat számunkra egy meglepő lépést.


Az egyik OSINT-elemző csapat megvizsgálta az ismert, nagyobb európai tárolóbázisokat, és az ott található haditechnikai eszközöket, körüljárva azt a kérdéskört, Európának milyen lehetőségei maradtak Kijev támogatására.

Ezeken a bázisokon és javítóműhelyeken túlnyomórészt kivont, aktív szolgálatot nem teljesítő harcjárművek sorakoznak. Elméletileg ez azt jelenti, hogy Európa jelenlegi védelmi képességeit nem igazán érintik, sőt, a hatásuk lényegesen kisebb, mintha a harci állomány aktív részeként működnének.

Az első és legfontosabb kiemelt helyszín a németországi Rockensüß városában található szétszerelőüzem, amely mára a legmeghatározóbb javítóközponttá nőtte ki magát. Ez a létesítmény kulcsszerepet tölt be a német Leopard 1-es harckocsik és a Marder 1A3 gyalogsági harcjárművek felújításában, biztosítva ezzel a katonai járművek modernizációját és működőképességük megőrzését.

2024 nyarán a telephelyen több mint 130 Marder páncélozott szállító harcjármű, 90 Leopard 1 harckocsi, valamint 100 Gepard mobil légvédelmi gépágyú volt jelen, ezek közül a legtöbb kiváló állapotban várta a további felhasználást.

Számos páncélozott jármű jutott magánvállalatok, például a Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft birtokába. Az orosz inváziót megelőző időszakban akár 100 járművet, jellemzően Leopard 1 harckocsikat, tároltak a szabadban. Jelenleg azonban egyetlen ilyen jármű sem található náluk. Emellett jelentős mennyiségű harckocsit helyeztek el zárt helyiségekben is, amelyek pontos száma viszont jelenleg rejtély övezi.

Fontos megemlíteni a Rheinmetallt is, amely jelentős mennyiségű Leopard 1 harckocsival és Marderekkel rendelkezett, mindezeket pedig titkos raktárakban tárolták. Azonban ezek közül már számos járművet felújítottak, és katonai támogatás keretében továbbították más országoknak.

Olaszország legnagyobb bázisán 2021-ben kb. 1000 darab M113 pszh-t, és legalább 20 darab M109-es önjáró tarackot tároltak a szabadban, ennél is több üteget és Leopard 1-est (kb. 200 darabot) a raktárakban.

A 2024-es év elejére az M113-asok száma a felére csökkent, így körülbelül 440 maradt. Ami pedig az M109-eseket illeti, Olaszország több, mint 200 darabot küldött tartalékba.

Ezen felül Svájc több mint 100 Leopard harcjárművel rendelkezik, de az esélye, hogy ezek valaha is megjelenjenek Ukrajnában, rendkívül alacsony.

Ukrajna egyik legfontosabb támogatója az Egyesült Királyság, ahol az Ashchurch Central Vehicle Depot a fő raktározási központ. Itt több mint 6500 különböző típusú járművet őriznek, a legtöbbet zárt térben tárolva. A külső területeken viszont figyelemre méltó mennyiségű haditechnika található: legalább 100 Warrior gyalogsági harcjármű, további 100 Cougar és Bulldog, 40 Challenger 2 harckocsi, valamint 10 AS-90 önjáró tarack sorakozik.

Más bázisokon szabadtéren áll még legalább 50 darab MRAP és néhány további AS-90-es.

Franciaország három különböző tárolóbázissal rendelkezik, ahol a haditechnikai eszközök elhelyezése változatos módokon történik. A legtöbb jármű zárt helyszíneken található, egyesek pedig a föld alatt is rejtőznek. A külső területeken mindazonáltal látható néhány figyelemre méltó egység: 50 Leclerc harckocsi, 80 AMX-30 és -10, valamint 60 AMX-30-as tarackváltozat, továbbá 200 VAB páncélozott harcjármű sorakozik.

Mindezek alapján jól látható:

Európa bővelkedik olyan, egyre inkább elavuló platformokban, amelyek már korosodó állapotban vannak.

A legtöbb európai fegyvert, az oroszokkal ellentétben, zárt helyiségekben őrzik, ezért a becslések nem feltétlenül megbízhatóak. Ezen kívül a felújítási és javítási költségek is alacsonyabbak lehetnek, mint az orosz megfelelőiknél.

Related posts