A klímaváltozás hatásai egyre drámaibb formában jelentkeznek, és sokak életét fenyegetik. Egy friss tanulmány világít rá arra, hogy a globális felmelegedés következményei már most is érezhetőek a legsebezhetőbb közösségek körében. A kutatás konkrét példák

A klímaváltozás és a szélsőséges időjárás fenyegeti a globális vérellátást, ami komoly következményekkel járhat az életveszélyes sérülésekkel és betegségekkel küzdő páciensek számára - állapította meg egy friss kutatás, amelyet a Bloomberg cikke idéz.
A The Lancet Planetary Health folyóiratban ezen a héten közzétett tanulmány rámutat arra, hogy a globális felmelegedés következtében egyre gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási jelenségek és természeti katasztrófák, mint például az erdőtüzek és árvizek.
akadályozzák az egészségügyi szakembereket a vér gyűjtésében, tesztelésében, szállításában és tárolásában.
Ezek a körülmények komoly kihívások elé állítják a potenciális véradókat, megnehezítve számukra a véradási helyszínek elérését. Emellett a rövid eltarthatósági idejű és hőmérséklet-ingadozásokra különösen érzékeny vérkészítmények szállítása is jelentős késedelmekkel járhat.
Az Alfred trópusi ciklon példája jól illusztrálja az ilyen időjárási jelenségek pusztító hatását. A ciklon komoly károkat és széleskörű áradásokat idézett elő Ausztrália Queensland és Új-Dél-Wales államaiban a múlt hónap folyamán. Az esemény következtében több mint 3500 véradási időpontot kellett törölni, ami drámai csökkenést eredményezett az ország vérellátásában – derült ki az Australian Red Cross Lifeblood és a Sunshine Coast Egyetem kutatói által végzett vizsgálatból.
Ausztráliában először történt olyan időjárási jelenség, amely jelentős mértékben befolyásolta a véradások számát.
- nyilatkozta Elvina Viennet, a Lifeblood kutatója és a tanulmány egyik társszerzője. Ez a kutatás az első olyan átfogó elemzés, amely nemzetközi tanulmányokra építve feltárja, miként hat a klímaváltozás a vérellátási lánc minden egyes szakaszára.
A klímaváltozás következményeként egyre több, vér útján terjedő betegség, mint például a dengue-láz, a nyugat-nílusi vírus és a malária, új területekre juthat el. Ahogy a terjesztő rovarok új, számukra kedvező hőmérsékletű élőhelyeket fedeznek fel, a fertőzések eloszlása is átalakul.
A klímaváltozás következményeként egyre inkább megfigyelhető, hogy nő a vérátömlesztések iránti kereslet, különösen azok körében, akik terhességi szövődményekkel, szív- és érrendszeri problémákkal, sarlósejtes anémiával, vesebetegségekkel, vagy traumás sérülésekkel küzdenek. Ez a tendencia új kihívások elé állítja az egészségügyi rendszereket, amelyeknek reagálniuk kell a megváltozott igényekre.