A brüsszeli korrupciós botrány jelentős következményekkel járhat, akár tömeges eltiltásokhoz is vezethet.

Az Európai Bizottság döntése értelmében a Huawei-hez kapcsolódó szervezetekkel való találkozók tilalma lépett életbe, amelyet a kínai mobilcéget övező korrupciós botrány váltott ki. Márciusban, az ügy kipattanásakor, már bevezették azt a korlátozást, amely megakadályozta, hogy a Huawei munkatársaival bármilyen formában találkozzanak. Most azonban a tilalom kiterjesztése több prominens brüsszeli intézményt is arra sarkallhat, hogy még határozottabban elhatárolódjanak a cégtől, vagy akár teljesen felfüggesszék a velük való kapcsolattartást.
A Bizottság határozatlan ideig nem találkozik olyan lobbicsoportokkal vagy szakmai szervezetekkel, amelyek a Huawei érdekeit képviselik vagy a nevében szólalnak fel, derül ki a Politicónak eljuttatott közleményből. A döntés könnyen a céggel való együttműködések tömeges felfüggesztéséhez vezethet.
A Huawei munkatársaival már az ügy márciusi kirobbanása óta felfüggesztették az egyeztetéseket, azonban a legújabb kiterjesztés számos érdekképviseletet, vállalatokat tömörítő fórumokat, valamint neves szakmai think tankeket is érinthet, akik valamilyen formában együttműködnek a kínai mobilszolgáltatóval.
Az egyre szigorodó tiltások annak köszönhetőek, hogy a belga hatóságok korrupciós nyomozást indítottak a kínai technológiai cég brüsszeli tevékenységével kapcsolatban, és március elején egy koordinált rajtaütésben foglaltak le bizonyítékokat Belgiumban, Franciaországban és Portugáliában. A gyanú szerint
A különféle prémium utazások és futballmeccsekre szóló belépők mellett akár 50 ezer eurónyi támogatást is juttathattak az érintett politikai képviselőknek.
A belga ügyészség nyolc embert vádolt meg korrupcióval, pénzmosással és bűnszervezetekben való részvétellel, köztük a Huawei egyik legmagasabb rangú európai vezetőjét. A vállalat állítása szerint, ha valóban történt vesztegetés, a cég vezetősége erről nem volt tudomással, de egyértelmű jelek utalnak arra, hogy legalábbis tudomásul vették a gyakorlatot, sőt, esetleg el is nézték azt.
A Huawei az Európai Unió átláthatósági nyilvántartása alapján 22 különböző szervezet aktív tagja. E szervezetek közül több, mint például a DigitalEurope, a BusinessEurope és az European Internet Forum, már felfüggesztette a kínai cég tagságát.
Más szervezetek eltérő lépéseket tettek: a SolarPower Europe csökkentette a Huawei "nem tagsági alapú pénzügyi kötelezettségeit", míg az Európai Kiberbiztonsági Szervezet (ECSO) éppen a vállalat tagságát vizsgálja felül, és az erről szóló döntés április 29-én várható.
A Huawei számára fontos együttműködések révén olyan neves kutató- és tanácsadó intézetekkel dolgozik együtt, mint a Bruegel Intézet és a CERRE (Centre on Regulation in Europe). Míg a CERRE alapos elemzésbe kezdett a helyzet felmérése érdekében, a Bruegel Intézet eddig még nem adott választ a korlátozásokra.
Ahogy arról korábban írtunk, a korrupciós botrányban az Európai Parlament több képviselője is érintett lehet, akik egyhangúan elutasították, hogy bármiféle ellenszolgáltatásban részesültek volna a Huaweitől. Közülük többen azért kerültek a célkeresztbe, mert aláírtak egy közös nyilatkozatot, miszerint "technológiai rasszizmus" volna nem üzletelni a nemzetbiztonsági szempontból aggályosnak mondható kínai céggel.