Trump kormánya ismételten visszavonta a Harvard számára nyújtott támogatást.


A szövetségi oktatási minisztérium (Department of Education), az Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériuma (Department of Health and Human Services) és az Általános Szolgáltatások Hivatala (General Services Administration) levélben tájékoztatta a Harvard Egyetemet a döntésről. A dokumentum megfogalmazása szerint az elitegyetemek közé sorolt Harvard mára "a képmutatás és diszkrimináció táptalaja" lett, ahol "a megalkuvást az elszámoltathatóság fölé helyezik, az intézményi vezetők pedig eljátszották azt, hogy az egyetem igényt tarthasson adófizetői pénzekre". A kormányzati levélben kifejtik, hogy a Harvard számára "egy lejtőn felfelé vívott csatával" ér majd fel az, hogy helyreállítsa hírnevét mint a tudományos kiválóság helye.

A Trump-adminisztráció korábban már 2,2 milliárd dollár szövetségi támogatás folyósításának befagyasztásáról hozott döntést, aminek feloldását az egyetem vezetési rendjének reformjához, az antiszemitizmus elleni fellépéshez, a felvételi elvek módosításához kötötte. A kormányzat elvárásai közé tartozik az is, hogy a Harvard Egyetem világítsa át működését, és biztosítsa, hogy az intézményen belül "sok nézőpont" megjelenik.

A Harvard Egyetem vezetősége eddig nem nyilatkozott a legutóbbi forrásmegvonásról szóló döntés kapcsán. Ugyanakkor Alan Garber, az egyetem elnöke, hétfőn egy levélben vitatta a kormányzati kritikákat. Kijelentette, hogy az intézmény politikai semlegességet képvisel, és már lépéseket tett az antiszemitizmus ellen. Garber hangsúlyozta, hogy a Harvard működése teljes mértékben összhangban van a jogszabályokkal, és a szövetségi kormány által bevezetett szankciókat jogellenesnek tartja.

Az intézmény nemrégiben többször is kifejezte, hogy nem tudja teljesíteni a Trump-adminisztráció elvárásait, és ennek következtében jogi lépéseket tett a kormány ellen a forrásaik befagyasztása miatt. Ezenkívül hangsúlyozta, hogy belső elemzései alapján reformokat tervez az antiszemitizmus és az arabellenesség kezelésére. Donald Trump a feszültté váló vitában arra is utalt, hogy a Harvard Egyetem adómentességét megvonhatják.

Az Egyesült Államok számos neves felsőoktatási intézménye, mint például a Columbia Egyetem, a Pennsylvaniai Egyetem és a Cornell Egyetem, olyan döntéssel nézett szembe, amely a központi finanszírozás csökkentését érinti. Ezt a lépést a Trump-kormányzat részben az Izrael-ellenes és palesztinpárti megmozdulások során tapasztalt antiszemita szlogenekkel és a zsidó diákok ellen irányuló megfélemlítési légkörrel indokolta.

Related posts