Váratlan ösvényeken kanyarodó gondolatok.


Simon Bettina költő idén április 30-án a Nyitott Műhelyben vehette át a Hazai Attila Irodalmi Díjat. Az esemény egy színes ünnepléssel és irodalmi esttel egybekötve zajlott, ahol Bárány Tibor méltatta a költő munkásságát.

A filozófus és kritikus hangsúlyozta, hogy Simon Bettina lírai világának versei mélyen belenyúlnak azokba a kapcsolati dinamikákba, amelyek keretein belül a személyiség kifejezi önmagát. Legyen szó szülő-gyermek kötelékekről, szerelmi kapcsolatok bonyodalmairól, vagy a család által átörökített, netán fiatalon elsajátított kulturális mintázatokról, e viszonyok összefonódása nem mindig nyilvánvaló. Az olvasónak kell felfedeznie és kibogoznia ezeket a bonyolult összefüggéseket, hogy a versek valódi mélységét megérthesse.

A laudáció után a díjazott felolvasott a 2018-as Strand és 2024-es Rengeteg állat a vonatból című köteteiből, majd Zelei Dávid kritikus, szerkesztő kérdezte a lírájáról és annak motívumairól. Utóbbiakról Simon Bettina elmondta, hogy verseiben részletesen megfigyeli, leírja a környezete elemeit, mint a bútorokat vagy ételeket, azaz mellébeszél, és körüljárva közelít a témájához, melyről az adott mű valójában szól. Zelei kiemelte, hogy az általa korábban vezetett 1749.hu világirodalmi magazinon Simon Bettina a Book Pool című esszésorozatában képzőművészet és irodalom kapcsolatáról írt, illetve a művészettörténészként végzett költő verseiben is hangsúlyos szerepet kapnak a műalkotások, míg a lírája képszerűen, sőt hiperrealistán fogalmaz. A kritikus szerint a művek másik jellemzője, hogy azokban váratlan utakra tévednek a mondatok, így az olvasó egészen máshol lyukad ki, mint ahonnan elindult.

A Kortárs Írói Alapítvány, amely Hazai Attila emlékére jött létre, 2012 őszén, az író tragikus elvesztésének évében kezdte meg működését Hazai Éva kezdeményezésére. Az alapítvány célja nem csupán a hagyaték ápolása, hanem az is, hogy évente 1,2 millió forintos pénzjutalommal elismerjen egy ígéretes pályakezdő vagy középgenerációs írót. Olyan szerzőknek kívánják adományozni ezt az elismerést, akik Hazai Attilához hasonlóan merész, újító szellemű alkotók, és akik munkájuk révén jelentős figyelmet kaptak. Az alapítvány különös hangsúlyt fektet arra is, hogy az elismerésre jelölt írók nyitottak legyenek a társművészetek iránt, és érzékenyek a különböző művészeti formákra.

Az alapítvány vezetője Garaczi László, míg a kuratórium tagjai között találjuk az alapítót, Hazai Évát, valamint Berta Ádámot, Németh Gábort, Sarankó Mártát és Szegő Jánost. A döntéshozatal során a kuratórium mellett egy általuk meghívott zsűri is részt vett, amelynek tagjai Gaborják Ádám, Gács Anna, Nagy Gabriella, és az előző évben elismerésben részesült Borsik Miklós.

Related posts