Évente hatalmas összegeket, milliárdokat fordítanak a magyar kórházak a műhibák következményeinek kezelésére.
Az OKFŐ keretein belül megvalósul a Központi Pertámogatási Rendszer, amely célja a 30 millió forintot meghaladó perértékű jogviták, valamint bizonyos speciális perek hatékony kezelése.
Segítséget kapnak a kórházak a műhiba- és más kártérítési pereik menedzseléséhez - írja a Népszava.
A lap Répássy Árpádot, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) jogi igazgatóját idézte, aki a Magyar Kórházszövetség kongresszusán beszélt arról, hogy tavaly év végén 288 műhiba, valamint 50 munkajogi és 37 egyéb ügy miatt perelték az OKFŐ hivatala által irányított ellátókat. Répássy szerint ha ezekben az ügyekben egyszerre születne bírósági ítélet, az egészségügyi intézményeknek 11 milliárd forintot kellene egy összegben kifizetniük, majd további 10 milliárdot járadékként.
Közölte, hogy a leggyakoribb műhibás esetek az ortopéd sebészet, a sürgősségi ellátás, valamint a szülészet és nőgyógyászat területén fordulnak elő.
Répássy Árpád bejelentette, hogy május 31-én elindul az OKFŐ-n belül a Központi Pertámogatási Rendszer, amelyet a 30 millió forint perértéket meghaladó jogviták és egyes speciális perek kezelésére hoznak létre. Ez a kezdetektől fogja kísérni majd az ilyen ügyeket, "jó egyezségre és nyertességre" törekedve.
A szervezet feladata lesz egy országos adatbázis működtetése, valamint az ellátók segítése, hogy azok "kicsit jobban és az eddigieknél eredményesebben kezeljék" a műhiba- és egyéb pereiket.
Répássy szerint tavaly összesen 45 megállapodást kötöttek a perek elkerülése érdekében a panasztevőkkel, és a kórházaknak erre a célra összesen 150 millió forintot kellett kifizetniük.
A kórházaknak évente 1,4-1,6 milliárd forintot kellett fordítaniuk kártérítési és sérelemdíjakra, azonban tavaly ez az összeg több mint kétszeresére nőtt.
A jogi igazgató hangsúlyozta, hogy az újonnan alakult szervezet célja nem pusztán a peres ügyek megnyerése, hiszen vannak olyan helyzetek, ahol a győzelem nem is kívánatos. Ezekben az esetekben a fókuszunk arra kell irányuljon, hogy megakadályozzuk a jogi eljárások elindulását.
Révész János, az országos kórházak főigazgatója, a Központi Pertámogatási Rendszer megalkotásának szükségességét azzal indokolta, hogy eddig a kórházak szinte „vakon” működtek. Gyakran csak a pervesztes intézmények kártérítési kérelme révén szereztek tudomást a folyamatban lévő jogi vitákról, ami nemcsak a helyzet súlyosságát tükrözi, hanem a megfelelő információk hiányát is.