"Az EU új külügyi vezetője világos üzenetet hozott Ukrajnába."
Kaja Kallas, valamint két másik prominens uniós tisztviselő vasárnap váratlan látogatást tett Kijevben, ahol Zelenszkij elnökkel folytattak megbeszéléseket arról, miként lehetne fokozni Ukrajna uniós támogatását.
Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke, valamint Marta Kos bővítési biztos vasárnap Kijevbe látogattak. Ez a hivatalos külföldi útjuk első állomásaként szolgál, mindössze néhány órával azután, hogy hivatalosan is átvették megbízatásukat.
A tervek alapján a három uniós vezető találkozókat fog lebonyolítani Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Zelenszkij már régóta sürgeti, hogy több fegyverrel támogassák az orosz agresszióval szembeni harcát, de jelenleg még nem világos, hogy az EU milyen mértékben növeli katonai segítségnyújtását.
"Azért érkeztünk, hogy egyértelmű üzenetet közvetítsünk: elkötelezetten kiállunk Ukrajna mellett, és folyamatosan maximális támogatást nyújtunk" - nyilatkozta Antonio Costa, az EU Tanácsának új elnöke az AFP hírügynökségnek, miután megérkezett az ukrán fővárosba.
Az Európai Unió új vezetői igyekeznek megmutatni, hogy határozottan Ukrajna oldalán állnak, még a közel három éve tartó orosz agresszió után is. Az ukrajnai helyzet "nagyon-nagyon komoly. De az is világos, hogy ennek nagyon magas ára van Oroszország számára" - mondta Kallas.
A volt észt miniszterelnök, a spanyol Josep Borrell utódjaként lépett a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő színpadára. A 47 éves liberális politikusnő, aki eltökélten harcol azért, hogy az Európai Unió határozott és keményvonalas politikát folytasson Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen, Ukrajna egyik legfőbb támogatójaként ismert.
Mivel Donald Trump megválasztott elnök januárban lép hivatalba, az EU-ban és máshol is attól tartanak, hogy az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai támogatás lelassul, vagy akár teljesen le is áll.
Trump éles kritikával illette a Biden-kormány Ukrajnának juttatott dollármilliárdokat, és kijelentette, hogy "24 órán belül" képes lenne lezárni a háborút. Ezzel arra utalt, hogy nyomást gyakorolna Ukrajnára, hogy engedje át az Oroszország által jelenleg megszállt területeket.
A 2022-ben kirobbant háború óta Oroszország jelentős erőforrásokat, beleértve fegyvereket és emberi életeket, áldozott arra, hogy fokozatosan bővítse területi befolyását Ukrajnában. Jelenleg a keleti és déli régiókban Ukrajna egyötödét már a megszállása alatt tartja.